بررسی دو مشکل متداول در ماشین ظرفشویی و آموزش تعمیر و رفع آن

آشنایی با مشکلات متداولی که ممکن است برای انواع ماشین ظرفشویی اتفاق بیفتد، به کاربران کمک می کند که در مواقع ضروری بتوانند مشکل ایجاد شده را به سرعت و به آسانی برطرف نمایند و در واقع تعمیرات ماشین ظرفشویی خود را بخوبی انجام دهند. در این مطلب آموزشی به معرفی و بررسی دو مورد از این موارد خواهیم پرداخت و علاوه بر این به توضیح راه حل هایی که با به کار بردن آن می توان چنین مشکلاتی را برطرف نمود، پرداخته خواهد شد.

ماشین ظرفشویی

بهترین کار در هنگام روشن نشدن ماشین ظرفشویی چیست؟

اولین و متداول ترین مشکلی که ممکن است برای تمامی لوازم خانگی های برقی به وجود بیاید، روشن نشدن دستگاه می باشد. این موضوع در این دستگاه به دلایل مختلفی اتفاق می افتد؛ از جمله خرابی میکروسوییچ درب دستگاه، اختلال در عملکرد برد و یا تایمر،کلید های انتخاب، رله ی استارت، خرابی موتور، فیوز حرارتی و… برای تشخیص اینکه کدام قطعه به خوبی کار نمی کند، چه باید کرد؟

  • ابتدا میکروسوییج ها ی درب ماشین ظرفشویی را چک نمایید. وظیفه میکروسوییچ این است که با قفل درب باعث اتصال برق به برد دستگاه می شود و در صورتی که درب به درستی بسته نشود در نتیجه دستگاه به برق متصل نخواهد بود و روشن نمی شود. کاری که شما باید انجام بدهید این است که از عملکرد درست میکروسوییچ و قلاب های درب ماشین ظرف شویی اطمینان حاصل کنید.
  • اگر میکروسوییچ دستگاه مشکلی نداشت؛ تایمر یا برد کنترل دستگاه را چک کنید. برد کنترل این وظیفه را دارد که آب باقی مانده در محفظه ی دستگاه را تخلیه نماید. هم چنین تایمر دارای اتصالات مختلفی است که این اتصالات به وسیله ی یک موتور کار می کنند. شما باید در ابتدا برق دستگاه را قطع کرده و سپس با توجه به کاتالوگ ماشین ظرفشویی، تمامی تجهیزات تایمر و اتصالات آن را با استفاده از مولتی متر امتحان و تست نمایید. اگر انجام این مراحل برایتان سخت است می توانید با یک تعمیرگاه مجاز  لوازم خانگی و ماشین ظرف شویی مانند تعمیرگاه لوازم خانگی بوش تک سرویس تماس بگیرید تا یکی از تکنیسین ها و تعمیر کاران خود را برای انجام این عملیات به منزل یا محل کارتان اعزام نمایند.
  • اگر تایمر یا همان برد کنترل دستگاه سالم بود و مشکلی نداشت؛ ممکن است روشن نشدن موتور ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی کلید ها باشد.کلید ها برای تنظیم کردن دستگاه و انتخاب آپشن ها استفاده می شوند. شما برای تست کلید ها ابتدا باید جریان برق را قطع نموده و سپس به نقشه ی مدار برد احتیاج دارید. در صورتی که این نقشه را در اختیار داشتید، می توانید از طریق پنل جلویی دستگاه به کلید های انتخاب دسترسی داشته باشید.

تایمر ماشین ظرفشویی

خراب شدن رله استارت موتور ماشین ظرفشویی

  • رله استارت قطعه ای است که وظیفه ی آن انتقال برق به سیم پیچ های موتور می باشد. اگر از اتصال برق به دستگاه مطمئن هستید ممکن است دلیل روشن نشدن موتور ماشین ظرفشویی خراب شدن رله استارت باشد. برای تست سالم بودن این قطعه نیز شما به نقشه های سیم کشی نیاز دارید. در صورت در دسترس بودن این نقشه ها با استفاده از مولتی متر می توانید از سالم بودن یا خرابی رله استارت اطمینان حاصل نمایید.
  • در صورتی که رله استارت دستگاه سالم بود؛ احتمالا مشکل روشن نشدن موتور از خرابی فیوز حرارتی ناشی می شود. وظیفه ی فیوز حرارتی محافظت از برد کنترل ماشین ظرف شویی است و اگر خراب باشد به دلیل اینکه برق به برد دستگاه منتقل نمی شود، باعث روشن نشدن موتور خواهد شد. در این صورت باید همانند مراحل قبل با استفاده از مولتی متر سالم بودن فیوز را بررسی نمایید.
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *