آموزش تعمیرات جاروبرقی بوش

جاروبرقی یکی از اساسی‌ترین لوازم خانگی برای نظافت منزل است و خراب شدن آن مشکلات زیادی را برای افراد خانواده به همراه می‌آورد. خوشبختانه نسل جدید جاروبرقی‌ها از امکانات بسیار زیادی برخوردارند و قدرت آنها بسیار بیشتر از جاروبرقی‌های قدیم است. یکی از برندهای جهانی محبوب جاروبرقی برند بوش آلمان است که با قدرت بالا و طراحی بی‌نظیر و حمایت از نمایندگی‌ تعمیرات جاروبرقی بوش در این راستا خدمات ارزنده‌ای را به خانواده‌ها ارائه می‌دهد. با این حال، هر وسیله الکترونیکی پس از مدتی خراب می‌شود و نیاز به تعمیر دارد. بسیاری از مشکلات جاروبرقی‌ها در منزل و توسط خود کاربران قابل حل است، اما گاهی مشکلات پیشرفته‌تری بروز می‌کند که به تعمیرکاران ماهر نیاز دارد.

آموزش تعمیرات جاروبرقی بوش

مشکلات اصلی جاروبرقی بوش و تعمیر آن

جاروبرقی روشن نمی‌شود

اگر جاروبرقی روشن نمی‌شود اولین اقدام بررسی پریز برق با ولت متر و اتصال درست سیم‌ها است. همچنین باید دوشاخه و سیم جاروبرقی بررسی شود که قطعی و خوردگی نداشته باشد. اگر مشکل دارد سیم را به طور کامل عوض کنید. می‌توانید از اهم متر برای بررسی برق‌رسانی به سیم جمع کن استفاده کنید. اگر برق به سیم جمع کن نمی‌رسد، جاروبرقی روشن نمی‌شود. از سوی دیگر ممکن است ارتباط بین سر سیم‌ها و حلقه‌های قرقره قطع شده باشد که باید آنها را درست جا بیندازید. احتمال دیگر این است که کلید روشن و خاموش مشکل داشته باشد. این موضوع را با اهم متر بررسی کنید. کلید در حالت روشن عقربه اهم متر را روی صفر قرار می‌دهد. اگر کلید خراب شده است باید تعویض شود.

یک احتمال دیگر رله‌های جاروبرقی هستند. مدار رله باید جریان داشته باشد و کلید پاور رله باید وصل شود تا جاروبرقی روشن شود. اگر رله سوخته است یا سیم‌های آن آسیب دیده است باید تعویض شود. اگر رله هم سالم است، ممکن است ایراد از مدار سری موتور باشد. این مدار موازی نیست و به طور پیوسته همه اجزا را به هم متصل می‌کند. در نتیجه از کار افتادن یک بخش سبب می‌شود بقیه قطعات کار نکنند. با اهم متر همه اجزای درون مدار را بررسی کنید. اگر همه آنها سالم هستند، احتمالا موتور سوخته است.

موتور را به آهستگی بیرون بیاورید و مستقیما به برق وصل کنید، اگر موتور سالم باشد باید روشن شود. اما اگر نیم‌سوز شده است باید تعمیرش کنید زیرا در غیر این صورت پس از مدت کوتاهی خواهد سوخت و به مابقی قطعات هم آسیب وارد می‌کند. اگر موتور کاملا سوخته است بهتر است کاملا تعویض شود.

مکش جاروبرقی ضعیف شده است

یک احتمال این است که کیسه جاروبرقی در مدل‌های کیسه‌دار جاروبرقی بوش پر شده باشد. در مدل‌هایی که کیسه ندارند، به دلیل پر شدن محفظه خواهد بود. احتمال دیگری که باید بررسی شود سوراخ شدگی یا پارگی کیسه زباله است. برای بررسی آن باید محفظه جاروبرقی را ببینید، اگر زباله یا گرد و غبار زیادی در محفظه است نشانه آسیب‌دیدگی کیسه است. احتمال دیگری که وجود دارد این است که لوله خرطومی سوراخ یا شکسته شده است، که با آزمایش آب و کف می‌توان آن را بررسی کرد. لوله‌های دیگر را هم ببینید که با زباله‌های بزرگ مسدود نشده باشند. سری جاروبرقی باید تمیز باشد و مو یا نخ و زباله‌های چسبنده آن را مسدود نکرده باشند. فیلترها را بررسی کنید. اگر قابل شستشو هستند، آنها را بشویید و اگر کاغذی هستند آنها را تعویض کنید.

دلیل احتمالی دیگر، ضعیف شدن موتور است. اگر موتور جاروبرقی ضعیف شده باشد مکش دستگاه کاهش می‌یابد. در این صورت باید آن را تعمیر کنید، اما اگر سوخته است باید آن را تعویض کرد.

موتور جارو کار نمی‌کند

در برخی موارد جاروبرقی روشن نمی‌شود اما موتور به سختی کار می‌کند و ضعیف شده است. ضعیف شدن موتور جاروبرقی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای تعمیر موتور ابتدا جاروبرقی را از برق بکشید و همه قطعات آن را به دقت بررسی کنید. اگر کلکتور باید تمیز شود، با استفاده از بنزین یا تینر این کار را انجام دهید. آرمیچر را هم با تینر می‌توان تمیز کرد، فقط باید مواظب باشید تینر یا بنزین روی سیم‌پیچ‌ها نریزد. این قطعات الکترونیکی و حساس هستند و به آنها آسیب می‌رسد.

زغال‌های موتور را بررسی کنید. اگر زغال‌ها کثیف شده‌اند آنها را تمیز کنید، اما اگر کوچک شده‌اند یعنی نمی‌توانند به کلکتور ساییده شوند. باید زغال‌ها را تعویض کنید، اما برای این کار هر دو زغال را با هم تعویض کنید. یکی دیگر از دلایل کاهش قدرت موتور خرابی و فرسودگی یاتاقان‌ها است. یاتاقان‌ها را بررسی کنید. اگر یاتاقان بلبرینگ خراب شود صدای گوشخراشی از جاروبرقی به گوش می‌رسد. این یاتاقان است که اجازه چرخش آزادانه آرمیچر را می‌دهد. بنابراین اگر هسته آرمیچر ساییده شده است باید یاتاقان‌ها را تعویض کنید. دلیل نهایی این است که موتور نیم‌سوز شده باشد. موتور نیم‌سوز شده باید تعویض یا تعمیر شود.

جارو بوی سوختگی می‌دهد

بوی سوختگی جاروبرقی معمولا دلایل متعددی دارد. به عنوان مثال ممکن است دهانه جاروبرقی مسدود شده باشد که در این صورت تسمه لاستیکی آن بسوزد و شما بوی آن را حس می‌کنید. کشش تسمه را بررسی کنید. اگر تسمه فرسوده شود نمی‌تواند در برابر سرعت بالای غلتک برس طاقت بیاورد. اگر تسمه‌ها مشکل دارند، آنها را تعویض کنید. دلیل دیگر داغ شدن بیش از حد سیم جاروبرقی است. در این حالت حتی ممکن است اتصالی به وجود بیاید و فیوز بپرد. سیم رابط را بررسی کنید که از انتها جدا نشده باشند. اگر قطعی یا خوردگی دارند آنها را عوض کنید.

اگر فیلترهای جاروبرقی کثیف باشند، تهویه به درستی انجام نمی‌شود و در این حالت فشار روی موتور سبب می‌شود موتور نیم‌سوز شود یا کاملا بسوزد. در این حالت هم بوی سوختگی از دستگاه بلند می‌شود و باید موتور را تعویض کنید.

سیم جمع کن سیم را جمع نمی‌کند

در این حالت جارو را از پریز جدا کنید. سیم جمع کن از رول، ریل و فیوزهای شیشه‌ای، ترمزهای مهارکننده که اجازه می‌دهند سیم بیش از حد مجاز باز نشود و دو سیم یکی به رنگ روشن و یکی به رنگ تیره تشکیل شده است. سیم جمع کن را از محفظه بیرون بیاورید. سیم‌ها ممکن است از جای خودشان خارج شده باشند. آنها را بررسی کنید و جا بیندازید. ممکن است سیمی که آنها را به فیوزهای شیشه‌ای متصل می‌کند جدا شده باشد. آنها را هم بررسی کنید. احتمال دیگری که وجود دارد این است که فیوزها سوخته باشند که در این صورت باید تعویض شوند. در نهایت سیم‌های معیوب را تعویض کنید و در جای خودشان قرار دهید. در انتها فیوزها و سیم آن را متصل کنید. به یاد داشته باشید در جاروبرقی‌های جدید سیم جمع کن فقط برای جمع کردن سیم نیست، اگر به درستی کار نکند اصلا فرمان روشن شدن به دستگاه را ارسال نمی‌کند و بنابراین جاروبرقی کار نخواهد کرد. اگر در هر صورت مشکل از سیم جمع کن نبود، احتمالا موتور نیم سوز شده است یا به طور کامل سوخته است که در این صورت باید تعمیر یا تعویض شود.

صداهای عجیب و غریب از جاروبرقی بیرون می‌آید

صدای جاروبرقی معمولا به دلایل مختلف تغییر می‌کند. جاروبرقی‌های جدید به ویژه بوش امروزه طوری طراحی می‌شوند که کمترین لرزش و صدا را داشته باشند. بنابراین در صورتی که صداهای عجیب و غریب از جاروبرقی می‌شنوید باید آن را عیب‌یابی و تعمیر کنید.

اگر صدای زننده و گوشخراشی از جاروبرقی بلند می‌شود احتمالا از بلبرینگ‌های دستگاه است. موتور را بررسی کنید. با احتیاط آن را خارج کنید. بلبرینگ‌ها در دو طرف روتور قرار دارند. اگر فرسوده یا خراب شده‌اند باید آنها را تعویض کنید.حتما هر دو را با هم عوض کنید.

اگر جاروبرقی سوت می‌کشد، باید تمام لوله‌ها، فیلترها، لوله خرطومی و سری را بررسی کنید. ممکن است چیزی در آنها گیر کرده باشد. یک به یک قطعات را جدا کنید و هر بار آزمایش کنید ببینید صدا برطرف شده است یا خیر. در صورتی که مشکل از مسدود شدن یا پر شدن محفظه بود آن را برطرف کنید.

اگر جاروبرقی بوش دارید و هر یک از مشکلات فوق را در آن احساس می‌کنید، با همان وضعیت از آن کار نکشید. در وهله اول نگهداری و استفاده صحیح از جاروبرقی اهمیت زیادی دارد. اما اگر دستگاه‌تان خراب شد، با نمایندگی‌های مجاز که از یک سو تعمیرکاران حرفه‌ای و باتجربه‌ای را دارند تماس بگیرید. این افراد با دانش و مهارت خاصی که در تعمیر جاروبرقی دارند به شما یاری می‌رسانند. از سوی دیگر تمام قطعات اصلی و ارجینال این جاروبرقی‌ها در اختیار نمایندگی‌ها هست و بنابراین نگرانی از این بابت نخواهید داشت. همچنین با وجود اینکه جاروبرفی بسیار کوچک است و به راحتی می‌توان آن را به تعمیرگاه برد، با این حال تعمیرکاران در منزل حضور می‌یابند و مشکل را در همان جا حل می‌کنند تا هم وقت شما عزیزان گرفته نشود و وسیله‌تان به سرعت در دسترس‌تان قرار گیرد.

در آخر امیدواریم که این مقاله از نمایندگی تعمیرات بوش تک سرویس بعنوان نمایندگی و مرکز تعمیرات جاروبرقی بوش برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *